M8 Competition Coupe 1

ŪDENS ATKĀRTOTA IZMANTOŠANA UN CITI BMW ILGTSPĒJĪGAS RAŽOŠANAS PAŅĒMIENI

Ūdens atkārtota izmantošana un citi BMW ilgtspējīgas ražošanas paņēmieni

ŪDENS ATKĀRTOTA IZMANTOŠANA UN CITI BMW ILGTSPĒJĪGAS RAŽOŠANAS PAŅĒMIENI

BMW grupa un ilgtspējīga ražošana ir kā sinonīmi, jo pēdējo 15 gadu laikā ir izdevies uz pusi samazināt automašīnas ražošanā izmantotos resursus, savukārt ražošanas laikā radītās CO2 emisijas samazinātas par 78%. Tuvākajiem gadiem BMW grupa sev izvirzījusi vēl nopietnāku mērķi – līdz 2030. gadam šīs CO2 emisijas samazināt vēl par 80%.

BMW grupas ilgtspējīgas ražošana saistībā ar resursu iegādi koncentrējas uz šiem trīs principiem: 1. cilvēktiesību, vides un sociālo standartu ievērošana; 2. dabas resursu aizsargāšana; 3. CO2 emisiju samazināšana piegādes ķēdēs. Tāpat BMW grupa ir pirmais vācu autoražotājs, kas ir apņēmies, vēlākais līdz 2050. gadam, panākt pilnīgu klimata neitralitāti visā savā pievienotās vērtības ķēdē.

 

Šajā BMW grupas ilgtspējīgas ražošanas materiālā aplūkosim inovatīvos un zaļos risinājumus, kurus BMW jau ir ieviesis savos ražošanas procesos, savukārt nākamajā ierakstā pastāstīsim par visu, kas saistīts ar materiālu iegūšanu un izmantošanu videi draudzīgā veidā.

 

 

Zaļā enerģija no lokālām elektrostacijām

 

BMW grupa jau šobrīd savas ražotnes visā pasaulē darbina ar zaļo elektroenerģiju. Tomēr vācu ražotājs pie tā nav gatavs apstāties, jo šobrīd tiek strādāts pie tā, lai elektrību iegūtu pa tiešo no lokāliem piegādātājiem ražotņu tuvumā. Tā, piemēram, Bavārijā esošās Dingolfingas un Minhenes rūpnīcas, kurās tiek ražoti arī elektriskie BMW iX un BMW i4, turpmāk tiks apgādātas ar enerģiju no tuvumā esošo Izāras un Lehas upju hidroelektrostacijām.

 

Vēl viens piemērs zaļai un lokālai enerģijai ir BMW grupas rūpnīca Leipcigā, kurā kopš 2013. gada tiek ražots arī ikoniskais BMW i3 modelis. Tā ražošanā izmantota zaļā enerģija no četriem vēja ģeneratoriem, kas uzstādīti rūpnīcas teritorijā. 190 metrus augsti un ar 2.5 megavatu nominālo jaudu katram tie kopā gada laikā spēj saražot vairāk nekā 25 gigavatstundas elektroenerģijas, kas atbilst vairāk nekā 5000 mājsaimniecību gada elektroenerģijas patēriņam.

 

 

Ūdens atkārtota izmantošana un loģistika bez emisijām

 

Minhenes ražotnē no pagājušā gada tiek izmantota reversā osmoze, lai samazinātu ūdens patēriņu. Šī jaunā sistēma tagad attīra ūdeni katoda iegremdēšanas procesā, kurā automašīnām tiek uzklāts bāzes pārklājums, lai to varētu atkārtoti izmantot šajā pašā procesā. Paredzams, ka jaunā sistēma samazinās ūdens patēriņu gadā par vairāk nekā sešiem miljoniem litru.

 

Tuvāko gadu laikā plānots Minhenes ražotnes transporta loģistikas lokālās emisijas samazināt līdz nullei. Tas tiks panākts, daudz plašāk izmantojot dzelzceļa infrastruktūru un elektriskos kravas automobiļus. Šobrīd ražošanai nepieciešamās detaļas katru dienu piegādā ar vairāk nekā 750 kravas automašīnu kravām. Nākotnē šie braucieni pilsētas ievaros tiks veikti ar elektriskajām kravas automašīnām. Tāpat to automašīnu īpatsvars, kas ar vilcienu pamet Minhenes rūpnīcu, pakāpeniski tiks palielināts no pašreizējiem 50 procentiem.

 

 

Konflikta volframa otrā dzīve

 

BMW grupa savā ilgtspējības stratēģijā īpašu uzmanību pievērš izejvielām, ko uzskata par tā sauktajiem konfliktu minerāliem. Tas ietver rūdas, kuru ieguve vai tirdzniecība bieži saistīta ar vides un sociālo standartu pārkāpumiem. Labs piemērs tam ir volframs, kuram BMW grupa pagājušajā gadā savās Austrijā un Vācijā esošajās rūpnīcās izveidoja slēgtu materiāla ciklu. Volframs tiek izmantots urbju un frēzēšanas iekārtu uzgaļos, un līdz šim tie pēc savas nokalpošanas tika pārdoti kā metāllūžņi.

 

Šajos instrumentu lūžņos ir vairāk nekā 80% volframa, tāpēc tagad tie pēc savas nokalpošanas tiek savākti un nodoti Austrijas kalnrūpniecības uzņēmumam “Wolfram Bergbau und Hütten AG”. Izmantojot īpašu metodi, tie tiek apstrādāti un iegūts sekundārais volframs, kas pēc tam tiek izmantots, lai izgatavotu jaunus frēzēšanas un urbšanas instrumentus. Šādā veidā BMW grupas ražotnēs nepieciešamais volframa daudzums tiek samazināts par septiņām tonnām gadā. Tāpat sekundārā volframa izmantošana par 70% samazina enerģijas patēriņu un par 60% - CO2 emisiju daudzumu.

Lasīt vairāk